Dům s rampou

Family house with a ramp

2015
Martin Prokš, Marek Prikryl
realizace

2015
Martin Prokš, Marek Přikryl
the realization

Dům nevyčnívá nad okolí, je silně horizontální jako pozvolná krajina okolo. Podélná orientace domu kolmo na vrstevnice znamená silnější vtažení zahrady do hry a bohatší prostorový přístup ke svahu. Vstupní patro tvoří výrazná linie s okny směrem do zahrady, spodní patro je zapuštěno do terénu. Svah určuje zásadní prvek interiéru - rampu. Rampou pozvolna sestupuji ze vstupního patra do obytné haly propojené s kuchyní. Rampa navozuje pocit rozvážnosti a nabízí čas na přechod do společenské úrovně domu. Podél rampy je po celé délce napnutá knihovna.
Celé spodní patro je bohatě prosklené do zahrady, včetně kuchyně a hostinského pokoje. Obývací pokoj je přisvětlován horním světlíkem ve střeše. Kuchyně je intimnější, měřítkem odpovídající každodennímu používání. Horní patro je určené ložnicím a vstupním prostorám. Panorama je zde přirozeným zarámovaným obrazem v každé z místností. Ložnice rodičů má jako jediná okno obrácené jihovýchodním směrem, s předsazeným balkonem. Přední část domu tvoří garáž s pracovním dílenským stolem. Technická místnost je ve středu dispozice v dolním podlaží, přístupná přes komoru z kuchyně.

A house shaped by the horizontal landscape and the slope of the plot. The interior ramp as a important space with library tighten between the first and the lower floor. The living space in the lower floor completely opens to the garden with the glass facade, at the same time being hidden from the views from the outside.